Hele a proč se mám vlastně dát na první místo?

Hele především kvůli tomu, že to chceš a ne proto, že všichni říkají, že je to tak správně :)

Použiju i tu otřepanou frázi, co říkají v letadle – nejdřív nasaď kyslíkovou masku sobě a až pak pomáhej ostatním (protože neokysličená jim budeš k ničemu, logicky). Ufff, ale neříkej mému mladšímu já, že jsem tuhle frázi použila. Nikdy by mi to neodpustilo. Ach promiň mé mladší já, ale ono je to prostě trefný. Sedí to jak prdel na hrnec.

Vyčerpaná a nespokojená máma doma pohodu nenastolí. Je nervózní, křičí, děti ty emoce na sebe nabalují, zrcadlí a nevědomky přilévají olej do ohně.


A co třeba, když ti práce padá na hlavu. Úkoly se nabalují ze všech stran a už toho máš vážně dost, ale potřebuješ prostě přidat, abys to všechno zmákla. Tak přidáš. Rozhodně nemáš čas si teď uvařit kafe nebo na chvíli zavřít oči. Musíš jet nadoraz, protože tohle prostě hoří, to rozhodně nepočká!

Všimla sis, že když se nacházíš v takovém rozpoložení, tak se naopak všechno s*re? I když se ti oči klíží, chceš ještě rychle uklidit v kuchyni, ale vyklouzne ti sklenice a rozbije se o zem. A zrovna ta ozdobná po babičce, proč ti ksakru nemohla spadnout radši ta Ikeácká za dvacku?!

Makáš bez přestávky na pracovních úkolech a při namátkové kontrole zjistíš, že jsi v důležitém reportu udělala chybu. Co když jich je ale víc, akorát sis jich nevšimla?! Takže začínáš zase hezky od začátku…

Když to situace dovolí, tak si předtím ještě ulevíš rychlým pláčem (chválím, super restart), ale úplně nejlepší by bylo se na všechno vykašlat, jít chvíli dělat něco jiného a nabrat energii. Práce totiž neuteče. Nemá nožičky. Ale život jo. A když budeš neustále v jednom zápřahu bez chvilky pro sebe, tak se ti z něj i radost a smích vytratí.

 

Malé drobnosti během dne, které pro sebe uděláš, ti dodávají pocit štěstí a jsou jako kotva v tom každodenním bytí i chaosu. Jsou to náplasti na pocuchané nervy. Chvilky relaxu k načerpání energie. Nálože radosti pro vyplavení endorfinů. Berličky, které tě podpírají, když ti není zrovna dvakrát do smíchu.

Občas se to prostě nabalí, já vím. A co v takové situaci, kdy frčíš jak ďas? Poradím ti přesný opak toho, co by se nabízelo – uber! Dej si malou pauzu a odpověz si, jestli tahle neodkladná záležitost je opravdu tak neodkladná? Nepočká do zítřka? Nemůže ji udělat někdo jiný? Případně – může se nechat „vyhnít“? :D

Odpovědělas na všechno „NE!“? Dobrá, dobrá, zkus si tedy najít malou chvilku a zařadit následující nakopávače energie:

  • Rozhýbej se pusť si dvě nebo tři oblíbené písničky, žádné slaďárny ale, Enrique Inglesias musí tentokrát počkat :) Hezky pěkně něco, u čeho si zapoguješ, předvedeš drsné kytarové riffy a budeš rozhazovat „vlasama, rukama, nohama, prsama a zádama“ do všech stran. No prostě pořádně si zařádíš a rozproudíš krev v celém těle. Uuuuaaa to je nářez, co? :)
  • Zklidni se – pokud si potřebuješ utřídit myšlenky, vyraž na procházku na čerstvý vzduch. Ideálně sama. Sedni si do trávy nebo na opuštěnou lavičku ve stromové aleji a načerpej energii z přírody. Zelená uklidňuje a teď na jaře hrajou stromy všemi barvami, že je to úplná pastva pro oči. Tak se do sytosti napas :D
  • Dej si něco dobrého na zub – připrav si (ne)zdravou svačinku. Odpojíš se tak od činnosti, kterou jsi doteď dělala, tvoje smysly se začnou těšit na něco nového a i tělo dostane potřebnou energii.
  • Každý den pro sebe udělej něco hezkého :) Ty si to zasloužíš!

 

„Prosím poraď, co mám každý den pro sebe udělat?“

Mileráda :) Existuje totiž spousta drobností, které když pro sebe uděláš, tak se budeš cítit o 100% lépe. Stačí dát samu sebe na první místo a život si pořádně osladit :) Zvýší se ti tím sebedůvěra, budeš viditelně spokojenější a tvá hodnota ještě více stoupne na ceně :)

Mnohem podrobněji se tomu budeme věnovat ve výzvě Sebelaskavý máj, která začíná už 1.5. Tahle výzva – bude pořádná jízda! Plná smíchu, nadhledu a sálající energie. Žádné suchárny a těžká teorie, ale představím ti malé i velké radosti, které pro sebe můžeš každý den udělat a „donutím tě“ jít i rovnou do akce! :)

Rozzař sebe a rozzáříš tím celý (svůj) svět! 🌸

Klikni na kytičku výše a vstup přímo do výzvy :)

Daniela Vaněčková
„Pomáhám ženám objevit to kouzlo, které se skrývá ve věku majícím trojku na začátku. Poznáváme společně éru plnou sebevědomí, elánu, tvůrčí energie, překonávání strachů a najití sama sebe. Jsem žena, která s příchodem třicítky roztáhla svá křídla a nasává plnými doušky krásy života.” Můj osobní příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku 5 důvodů, proč je překročení třicítky nejlepší fází v životě ženy. >> a zároveň e-booku Žárlivost: dobrý sluha, ale zlý pán? >> a také tištěné knihy Dvanáct měsíců před a po >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.