Jak přežít Vánoce bez psychické újmy

… a netrpět při tom průjmy?

Na Vánoce každý z nás pohlíží jinak. Někdo je vánoční úchyl jako já. Takže úderem prvního adventu začne pálit svíčky na věnci, zdobit stromeček, rozvěšovat a rozsvicovat světýlka, péct cukroví, nakupovat a balit dárky, poslouchat koledy a těšit se… :)

No a někdo je zpruzenej z toho, že už je to tady zase a představou, co všechno teď teda MUSÍ udělat. Tohle naše nastavení souvisí s tím, jaké vzpomínky a zážitky se nám s tímto obdobím pojí a základy můžou sahat až do hlubokého dětství – byly pro vás Vánoce pohodové, dívali jste se na pohádky, dlabali cukroví a zvědavostí vám zářily oči, když zazvonil zvoneček? Nebo při představě Vánoc v dětsví vám vytane na mysli, jak máma byla celá uhoněná a nervózně na vás štěkala? I tohle je jedna z věcí, kterou něvědomky v dospělosti často opakujeme…

Pár týdnů zpátky jsem dala na facebookinstagram anketu, co nejvíc máte na Vánocích rádi a co vás na nich naopak děsí. Nejčastější odpovědi mě nepřekvapily, ale vidět to takhle napsané černé na bílém, může jednoho přimět k zamyšlení.

Co máte rádi:

  • Tradice
  • Pohádky
  • Společné chvíle s nejbližšími a dětskou radost
  • Výzdobu a příjemnou atmosféru
  • Vypnutí ze starostí všedního života a dny offline
  • Vnitřní hodnoty (láska, spojení, podpora)
  • Vůni cukroví

Co byste nejraději vynechali:

  • Konzum a nákupní horečku
  • Úklid
  • Shon a stres
  • Davy lidí
  • Uzávěrky v práci na konci roku
  • Vánoční kýče a bezduché dárky
  • Kila navíc
  • Nutné návštěvní kolečko

Možná si teď říkáte, no jo, ale ono nejde se jenom veselit, ten shon k tomu prostě patří… Částečně možná ano, ale co ho zkusit eliminovat na minimum?

Jak Vánoce povýšit na něco výjimečného?

Rada je jednoduchá – upínejte pozornost více na činnosti, které vás baví a naplňují a naopak delegujte věci, které vám berou energii, protože to, co nebaví vás, může klidně bavit někoho jiného :) Vyleštěná okna a 15 druhů cukroví vás neudělají šťastný, pokud kvůli tomu budete lítat jak hadr na holi a v noci nespat. A co myslíte, že vaše děti i partner více ocení – nablejskanou podlahu a unavenou mámu/partnerku, která nebude vědět, kam dřív skočit a nebo ženu v naprosté pohodě, která se s nimi rozvalí na gauč k pohádce a nebude šílet kvůli tomu, že je na zemi pár drobků od cukroví…

Více o tom píšu ve Vánočním e-booku, který jsem pro vás připravila jako dárek za to, že tu se mnou jste a čtete moje články. Najdete v něm mimo jiné i vánoční kvíz, recept na naše rodinné vánoční bobky a na konci na vás čeká jedno sexy překvápko :)

A ještě jedno zamyšlení na závěr: Co máte o Vánocích vážně rádi? A co můžete udělat, abyste si toho více užívali i ve všední dny?

Já mám mimo jiné ráda tu pohodu, kdy se rozvalím na gauč s knížkou, vedle sebe horký čaj a cukroví, pocit, že nic nemusím a ponoření se do hluboké relaxace.  A to se jednou za čas dá krásně přenést i do běžného života :)

PS: a když se vrátím k názvu tohohle článku „Jak přežít Vánoce bez psychické újmy a netrpět při tom průjmy“, tak ohledně těch průjmů funguje jediný – nepřežírejte se :-P (to říká ta pravá!)

Daniela Vaněčková
„Pomáhám ženám objevit to kouzlo, které se skrývá ve věku majícím trojku na začátku. Poznáváme společně éru plnou sebevědomí, elánu, tvůrčí energie, překonávání strachů a najití sama sebe. Jsem žena, která s příchodem třicítky roztáhla svá křídla a nasává plnými doušky krásy života.” Můj osobní příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku 5 důvodů, proč je překročení třicítky nejlepší fází v životě ženy. >> a zároveň e-booku Žárlivost: dobrý sluha, ale zlý pán? >> a také tištěné knihy Dvanáct měsíců před a po >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.