Paříž – město dvou tváří a splněných snů

Podívat se do Paříže byl můj sen. Zmiňuji se o něm ve své knížce. Kdo ji má, může si tento můj (teď již splněný) sen odškrtnout z uvedeného bucket listu :)

Těšila jsem se, jak se budu procházet pod Vítězným obloukem, který dal postavit Napoleon na památku svého vítězství v bitvě u Slavkova a o kterém jsem četla ve stejnojmenném románu od E. M. Remarqua. Toužila jsem navštívit Chrám Matky Boží, který mám spojený s románem Viktora Huga. Podívat se na Eiffelovku, která byla až do roku 1930 nejvyšší budovou světa. A ty jo, ona je fakt obrovská.

Chtěla jsem se procházet ulicemi, o kterých zpívala Edith Piaf. Sednout si do nějaké příjemné kavárny, vychutnat si čerstvou bagetu nebo croissant a nasávat tu nezaměnitelnou atmosféru. A to se mi povedlo.

Kdyby byl můj sen naprosto dokonalý, tak bych vám tu ještě ukázala fotku zásnubního prstenu doprovázenou obrázkem s mým okouzleno-nevěřícným výrazem a naprosto šťastným (teď už snoubencem) klečícím na jednom koleni a žádajícím o mou hebkou ruku s pěstěnou manikúrou. Jo, tak přesně to se nestalo a myslím, že to byl jeden z těch důvodů, proč tam se mnou můj přítel letět odmítl. Konec romantického okénka :D

Ale nebojte, krásy Paříže jsem neobdivovala sama, nene. Jela jsem totiž s …wait for it… rodiči! Ano, vím, že ve 31 letech je trochu trapný jezdit s rodiči na dovolenou, zvlášť když ti ji už ani necálujou. Ale byly levný letenky a já jsem prostě hodná cérka.

Většinou se po podobném typu akcí zapřísahám, že s nimi už nikdy, ale vážně nikdy nikam nejedu. Tentokrát jsme si to společně užili do sytosti, ačkoliv jsem nám zamluvila hotel na konci Paříže, kolem kterého stanovalo několik stovek žebrajících uprchlíků. Měli jsme z nich krapet nahnáno, zvlášť když jsme se vraceli na hotel za setmění. To byla ta odvrácená tvář Paříže.

Ale teď už něco k těm památkám, no ne?! :)

Paříž je N-Á-D-H-E-R-N-Á. Přesně tak. Byla jsem neuvěřitelně nadšená kolik historických budov se nachází kolem dokola. Jenom jsem chodila, culila se od ucha k uchu a s očima navrch hlavy zírala na všechny ty památky.

Co mě uchvátilo nejvíc?

Eiffelova věž

Krásná. Majestátní.  Vyjeli jsme výtahem do 2. patra. Nad hlavou nám svítilo slunko a pod sebou jsme měli Paříž jako na dlani. Ale co teprve Eiffelovka při západu slunce nebo ta noční, osvětlená… Naprostá romantika a vedle mě – rodiče…

Bazilica Sacré Coeur

Krása vevnitř i zvenku. Za teplých letních nocí je to prý ráj pouličních umělců. My jich tam viděli jen pár, ale umím si představit tu dechberoucí atmosféru, kterou to tomuto místu dodá.

Katedrála Notre-Dame

Naskákala mi z ní husina. No vážně. Z respektu k modlícím se v ní nesmí mluvit, tak jsem alespoň přemýšlela o tom, kolik asi vážila Esmeralda, že jí Quasimodo bez větších problémů odnesl na ramenou z popraviště až do zvonice :)

Náměstí Svornosti – Place de la Concorde

Největší pařížské náměstí je neuvěřitelně zajímavé. V dřívějších dobách  na něm stála gilotina, na které přišlo o hlavu přes 1300 osobností vč. Ludvíka XVI. a jeho ženy, „naší“ Marie Antonie, dcery Marie Terezie, za to, že rozhazovali více, než je zdrávo… (tyhle chytré věci vím z Wikipedie).  Z náměstí je také nádherný výhled na Vítězný oblouk, i Eiffelovku.

 

PS: Do Paříže se jednou určitě vrátím. Chci zažít ty zástupy umělců na Sacré Coeur a piknikovat na trávě pod Eiffelovkou :)

Ještě jednu typickou francouzskou situaci jsme měli možnost zažít – řekněte, co by to bylo za návštěvu Paříže, když bychom se nestali součástí nějaké demonstrace :D

PPS: pro více fotek a stories mrkněte na instagram Klub_tricatnic

PPPS: a hele jakou krásku jsem tam taky vyvezla :) Fotogenická, což?! Chceš s ní taky fotku? Tak klikni >>sem<< :)

Daniela Vaněčková
„Pomáhám ženám objevit to kouzlo, které se skrývá ve věku majícím trojku na začátku. Poznáváme společně éru plnou sebevědomí, elánu, tvůrčí energie, překonávání strachů a najití sama sebe. Jsem žena, která s příchodem třicítky roztáhla svá křídla a nasává plnými doušky krásy života.” Můj osobní příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku 5 důvodů, proč je překročení třicítky nejlepší fází v životě ženy. >> a zároveň e-booku Žárlivost: dobrý sluha, ale zlý pán? >> a také tištěné knihy Dvanáct měsíců před a po >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.