Inspirace: Žij zdravě s Hankou

Práci Hanky Křápkové z projektu Žij zdravě s Hankou, sleduju už několik měsíců. Líbí se mi, že nedává žádná doporučení typu téhle potraviny musíš jíst jenom tolik gramů a téhle tolik, a po této hodině už raději nejíst vůbec… Ba naopak – ukazuje, jak kvalitní, přirozené jídlo, a sport, který nás baví, dokáží v našem životě nečekané zázraky. A tak jsem si řekla, že by nebylo od věci ji trochu vyzpovídat :)

Hani, jsi manželka, maminka, lektorka fitMAMI a zabýváš se vědomou láskou k tělu, kdy tvé heslo je „miluj svoje tělo a ono bude milovat tebe“. Co dalšího bys o sobě prozradila čtenářkám?

Že jsem obyčejně neobyčejná ženská, které táhne pomalu na 40, ale cítí se líp než ve 25. :-)
Víš Dančo, oslovila jsi mě do Klubu třicátnic, ale já už se spíš pomalu blížím k těm čtyřicátnicím :-) Letos mi bude 37 :-)

Kromě dvouleté dcery mám doma ještě tříletého psa, se kterým miluju dlouhé procházky. Ráda vařím, píšu, tvořím a taky kromě pobyhu moc ráda sedím v létě na naší terase a piju kafe. Taky ráda cestuju a poznávám nové země a nové lidi. Jsem ukecaná ženská, takže se ráda seznamuju. Má extrovertní povaha mluví za vše :-)

Jsi vyznavačkou zdravého životního stylu. Tenhle termín mi přijde poslednní dobou nadužívaný – co ale konkrétně znamená pro tebe?

Nadužívaný asi je, spíš ale jde o to, kdo ho skutečně žije a nemyslím tím fotku snídaně s avokádem na Instagramu. :-) Ne, sranda, pro každého to znamená něco jiného.

Pro mě konkrétně kromě stravy a pohybu, je to i o zdravém prostředí kolem mě a tím teď nemyslím eko domácnost nebo bezodpadovou, zelenější apod… Znamená to mít i „zdravé“ vztahy kolem sebe, lidi, s kterýma se stýkáš, myšlenky a pocity s kterými žiješ. Mít zdravý vztah sama se sebou, jestli mi správně rozumíš.

Rozumím :) Jaké jsou podle tebe největší stravovací hříchy našeho národa?

Pořád je u nás děsně v módě a dělá to tak spousta rodin, pořádání víkendových výletů do nákupních center, kde sebereme ten největší nákupní koš a hážeme do něj hlava nehlava bez rozmyslu potraviny, jako by měla vypuknout třetí světová válka, a co je „v akci“ (a těch akcí je u nás strašně moc) tam nedokážeme nechat.

Po tomhle maratonu si jdeme sednout do fastfoodu, který je 20 metrů od pokladny a tam se nadlábneme za odměnu, za tu frontu, kterou jsme si museli vystát u pokladny. Pak dojedeme domů, vybalíme nákup, což samozřejmě trvá, protože je toho moc, a sedneme si na gauč k televizi, děti k PC a otevřeme si chipsy.

Možná už se to mění, ale troufnu si říct, že 50% rodin takto čas stále tráví. A to beru jako náš největší hřích, nakupujeme a jíme nevědomě a ne moc kvalitně, pak se to odráží na našem zdraví a také vzhledu. Patříme mezi nejvíce obézní :-(

Jsi lektorkou fitMAMI, cvičení pro maminky s dětmi, a tak by mě zajímalo – jaký má strava v těhotenství vliv na vývoj miminka? Jak ovlivní naše tělo a psychiku při porodu a kojení? A měla by se strava v tomhle období lišit?

Strava má velký vliv na všechno a věřím, že základem všeho je zdravé střevo.
Co se týká těhotenství a následného kojení, zda stravu měnit, záleží, co jíte. Pokud jíte dobře a kvalitně, není potřeba v těchto obdobích nic zásadně měnit, pokud samozřejmě nepotřebujete nějaká dietní opatření. Vše, co v těhotenství sníte, se dostává k miminku a na to by nastávající maminky neměly zapomínat.

Věděly jste třeba, že miminko už v bříšku si může zvyknout na sladkou chuť, pokud jíte přemíru cukru? U kojení to samé, vše co sníte, se dostává v mlíčku k dítěti, na to je potřeba myslet.
Maminky v těhotenství občas zapomínají na to, že nepotřebují jíst ZA DVA, ale PRO DVA, a to je dost velký rozdíl.

Mám 4měsíčního prcka. V tomto věku jsi ty začala s příkrmy u své dcery a o stravování dětí jsi napsala i e-book. Já se teda zatím na příkrmy necítím, ale zajímalo by mě – jak jsi u miminka s postupným zařazováním jídla začínala a vnímáš to jako výhodu – dát dítěti příkrmy už v dřívějším věku?

Nedá se říct, jestli to vnímám jako výhodu, protože každé dítě je jiné, ale možná ano v tom, že čím menší dítě, tím je přizpůsobivější, a to platí i ve stravě.

Každá maminka by nejlépe měla poznat, kdy s příkrmy začít. Obecně platí, pokud už dítěti jenom mlíčko nestačí (a tím myslím MM, UM jsem mojí malé nikdy nedala, protože mi přijde zbytečné dávat dětem chemické mléko, jiné je to samozřejmě, pokud někdo od počátku kojit nemůže), tak s příkrmy začít. Když se dítě začne o jídlo samo zajímat, a to poznáte. Mlsně se dívá, když vy jíte, chce na jídlo sahat, atd… prostě to poznáte, využijte příležitosti a hurá do příkrmů.

A co se týká, jak jsem začala, tak úplně jednoduše. První zeleninka, pak maso a až nakonec ovoce. Důležité je vyzkoušet moc druhů, co nejvíce. Spousta maminek je v tomhle bohužel hodně omezených, co se týká variability a zbytečně si tím zadělávají na problém do budoucna. Vždy jsem dávala příkrmy pouze domácí, stejně tak kaše.

Připadá mi nesmyslné dávat dětem chemicky zpracované příkrmy a kaše. Malá je měla výjimečně někde na cestě. O tom všem píšu i v e-Booku Děti, hurá na jídlo!, který jsi zmínila.

Jaké nejčastější problémy řeší ženy v závislosti na své váze a jak v sobě mají najít to správné odhodlání začít se sebou něco dělat?

Vidím to tak, že většina se bohužel vidí hůř než jsou. Vidí větší zadek než opravdu mají, tlustší břicho,… problém bývá většinou jiný – to, že jsou třeba obéznější nebo jsou nespokojené se svou postavou, začíná v tom, že jsou nespokojené někde jinde – doma, v práci, ve vztahu,… jsou ve stresu, pak to zajídají, lepší náladu si tvoří čokoládou, apod…

Potom taky to, že jsme na sebe až zbytečně moc přísné, když nejedeme na 100 % a zhřešíme, tak se pak bičujeme a mučíme se dietama, přitom je to celé nesmysl. A je to pak kolotoč, ze kterého se lze těžko hrabat, sama jsem v ně několit let žila.

Ptáš se, jak najít v sobě to správné odhodlání? A to v SOBĚ je důležité slovo, protože pokud to nedělají kvůli sobě, nemá to smysl. Doporučuji si najít svoje PROČ a odpovědět si na otázky, proč chci vlastně zhubnout, co mi to přinese, budu pak šťastnější? Najít si svoji vlastní motivaci.

Když nechci jenom pořád hubnout, ale chci zhubnout – jak mám začít a neskončit po pár dnech? Vím, že sama jsi shodila 15 kg…

Navážu na předchozí odpověď. Nehubnout kvůli někomu, protože hubne kamarádka, protože mi manžel řekl, že jsem tlustá. Ale dělat s tím něco kvůli SOBĚ. Začít postupně a pomalu, přibrat jsme taky nezvládly během týdne, ale zhubnout za týden bychom chtěly. Netlačit na pilu, srovnat si hlavu a zařadit postupné změny a kroky, a hlavně je dělat. Konkrétní tipy a kroky mám i ve svých e-Boocích zdarma.

Souvisí dle tvého hodnotné jídlo a nejen fyzická, ale i psychická kondice?

No jasně a jak. Vždyť sama nejlépe byste měla poznat, že po určitých jídlech jste unavené a zralá jít tak akorát do postele, a po některých plná energie a láká vás to ven, kde vyčistíte hlavu, vyplaví se vám hormon štěstí, máte dobrou náladu. Jsou to prostě propojené nádoby.

Vím o tobě, že nejíš cukr. Pocítila jsi po jeho vynechání nějaké změny? A co nějaké abstinenční příznaky? Ptám se proto, že jsem cukr musela vynechat v těhotenství kvůli cukrovce a několik dní, než ten největší absťák přešel, jsem brečela zoufalstvím…

Chacha :-) Absták úplně ne, ale já nikdy nebyla na cukru závislá, nikdy jsem nebyla na sladké. Já hřešila spíš jinak :-)

U mě to není jen o vynecání cukru (jako toho bílého prášku, který si asi představíte), ale celkově o sacharidech. Nejím přílohy, nejím pečivo, …a tak mi to zcela vyhovuje, ale nikomu to nevnucuji, a byla to u mě dlouhá cesta.
Změny jsem pocítila velké. Nejsem přecitlivělá, protivná, skončily výkyvy nálad a hlavně chuť něco si zase dát. Zlepšila se mi kvalita vlasů, kvalita spánku a celkově trávení.

Jeden vzkaz pro vás ale přece jen mám, zkuste vědomě sledovat, kolik cukru denně sníte obecně – přílohy, pečivo, sladkosti, koláče, sladká pití, atd… je toho strašně moc.

A věřím, že lidé kteří jsou na cukru opravdu závislí a sama několik takových znám, tak bude mít abstinenční příznaky. Je to stejné, jako když si alkoholik nedá svoji denní dávku. :-)

Pravidelně na jaře si dopřáváš očistu organismu a vyzýváš k tomu i ostatní. V čem je dobrá, a je potřebná i u lidí, kteří jinak žijí zdravě?

Ano, dopřávám už 5 let a letos už se taky těším. Začínám i s ostatními ženami 20.3. v mém online kurzu.

V čem je dobrá? Dělám ji proto, že chci po „spící“ zimě nakopnout svoje tělo na dny plné aktivit, energeticky náročnějšího období, nastartovat metabolismus a také se očistit, jak vnitřně, ale také na úrovni fyzického těla a hlavy.

Odstraníš z těla to špatné, ale také ozdravíš prostředí a prostor kolem sebe. A i když se naše tělo umí přirozeně čistit samo, tak je faj mu v tom pomoct. Já sama žiju dost zdravě a stejně ji dělám. Jím maso, kdy jeho zbytky zůstávají ve střevech, jo tam různé bakterie, plísně zachycené ve střevech, v těle a je potřeba je dostat pryč. dále jsou v těle různé škodliviny z léků, apod a to vše se krásně odstraní.

Jak moc je pro tebe důležité být v životě spokojená a plnit si své sny?

MOC. Je to priorita. Proto taky už 2 roky denně dělám na svém projektu Žij zdravě s Hankou a zvládám to i s dvouletým dítětem. Pracuju, když malá spí, pracuju ve volném čase, když je s tatínkem, o víkendu u babičky,…

Na čem aktuálně pracuješ? Jaké výzvy máš před sebou a co tě těší?

Začnu od poslední otázky. Těší mě denní maličkosti, které zažívám s mojí dcerou, kafíčko s manželem, procházka s pejskem. Těší mě, že žiju tak, jak chci a že mám kolem sebe lidi, které chci. Těší mě, že můj projekt Žij zdravě s Hankou každým dnem vzkvétá a že pomáhá ženám.

Výzvy? Asi momentálně o ničem nevím, nechávám se životem překvapit, co za výzvy přede mě postaví, ale určitě mám výzvy moc ráda a stavím se k nim čelem vpřed.

Aktuálně pracuji na novém kabátku online kurzu Očistěte svoje tělo za 21 dní, a čeká mě dlouhá práce na zbrusu novém komplexním online kurzu Žij zdravě s Hankou, který bude pecka, to už vím teď.

Chceš se cítit (nejen) na jaře skvěle?

JO? Paráda! Přidej se ke mně a očisti své tělo za 21 dní :)

Daniela Vaněčková
„Pomáhám ženám objevit to kouzlo, které se skrývá ve věku majícím trojku na začátku. Poznáváme společně éru plnou sebevědomí, elánu, tvůrčí energie, překonávání strachů a najití sama sebe. Jsem žena, která s příchodem třicítky roztáhla svá křídla a nasává plnými doušky krásy života.” Můj osobní příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku 5 důvodů, proč je překročení třicítky nejlepší fází v životě ženy. >> a zároveň e-booku Žárlivost: dobrý sluha, ale zlý pán? >> a také tištěné knihy Dvanáct měsíců před a po >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.