Svoboda, samozřejmost ze všech nejdůležitější

Necinkala jsem klíči na náměstí, byli mi dva roky a stěží jsem chápala, co se děje. Ale jsem upřímně vděčná všem, co se toho (nejen) před 29 lety nebáli. Těm, jejichž touha po demokracii byla silnejší, než strach. Těm, jejichž odvaha a vnitřní síla převálcovala zlost, podlost a krutost.

Děkuji jim za svobodu.

Tahle doba není ideální, má své mouchy, ale upřímně – máme si na co stěžovat? Hladovíme? Jsme mučeni za to, že vyznáváme rozdílné (nebo jakékoliv) náboženství? Nesmíme cestovat a poznávat krásu celého světa? Musíme se bát vyjadřovat nahlas své odlišné názory? Jsme nuceni donášet na své kamarády? Koledujeme si, když nesplýváme s davem? …

Možná znáte spoustu „dřívbylolíp“ lidí. Těch mi je upřímně líto. Lidí, kteří mají pocit, že nebe bylo dřív modřejší, tráva zelenější, toaleťák dostupnější, káva praženější, švýcarská kráva fialovější, banány banánovější a fronta na ně menší… Že by jedno z tajemství lidské mysli bylo zapomínání a idealizování?!

Svoboda. Nejdůležitější komodita v životě člověka. A pro mnohé z nás naprostá samozřejmost…

Co pro mě znamená svoboda?

  • Cestovat na druhý konec světa, aniž by mi to někdo složitě povoloval
  • Zajít do obchodu a vybrat si vše, po čem můj mlsný jazýček touží
  • Poslouchat muziku a názory lidí, kteří se mnou rezonují
  • Oblékat a líčit se podle svého uvážení
  • Plnit si své sny – třeba napsat knihu
  • Nedívat se do minulosti, užívat si přítomnosti a těšit se na budoucnost
  • Nebát se vybočovat z řady a být svá…

Vážím si i vnitřní svobody a učím se s ní nakládat. Takové té svobody kdy děláš co chceš, bez ohledu na to, co si o tom (o tobě?) pomyslí ostatní.

-> Chceš zpívat? Zpívej!

-> Chceš si nabarvit vlasy na zelenomodročernofialovo? Směle do toho! (a pošli mi pak foto plís)

-> Chceš se vyjádřit k tomuto článku? Napiš do komentáře, jak to cítíš.

Nejsem vyloženě sluníčkářka, ale náš bývalý (a co se týče slušného chování – jediný) prezident Václav Havel měl pravdu, když řekl:

Něco podobného pronesl i Mahátma Gándhí: „Když ztrácím naději, vzpomenu si, že vždy v dějinách zvítězila cesta pravdy a lásky“.

Buďte laskavé a pravdivé. K sobě. K okolnímu světu. Najděte svou vnitřní sílu, naplněnost a radost. A pamatujte, že vaše jedinečnost – vnitřní svoboda, je nejvíc.

PS: svoboda je pro mě i respekt a slušné chování. Urážky a nadávky reflektují jedno – vnitřní nespokojenost a nesvobodu člověka, který je pronáší a takovým přeju, aby si tu svou svobodu brzy našli.

PPS: budu ráda, když zcela svobodně a bez nátlaku budete tuhle myšlenku i stránky Klubu třicátnic šířit dál do světa :-P

Daniela Vaněčková
„Pomáhám ženám objevit to kouzlo, které se skrývá ve věku majícím trojku na začátku. Poznáváme společně éru plnou sebevědomí, elánu, tvůrčí energie, překonávání strachů a najití sama sebe. Jsem žena, která s příchodem třicítky roztáhla svá křídla a nasává plnými doušky krásy života.” Můj osobní příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku 5 důvodů, proč je překročení třicítky nejlepší fází v životě ženy. >> a zároveň e-booku Žárlivost: dobrý sluha, ale zlý pán? >> a také tištěné knihy Dvanáct měsíců před a po >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.