Co mi New York dal (a vzal)?

V Americe jsem byla podruhé. Minulý rok na okružní jízdě LA – San Francisco – Las Vegas – LA 😊 Letos jsem se rozhodla pro New York. Pro město, které nikdy nespí.

Letěla jsem tam s jedním konkrétním cílem. Tím cílem bylo poznat reálný život. To americké pozlátko známe všichni, ale jaké to tam je ve skutečnosti?

Za svůj třicetiletý život jsem už něco nacestovala a vím, že ještě nacestuji. I díky zkušenostem získaným na cestách si užívám svůj život naplno.

Cestou do NY jsem si uvědomila, že dokážeme cokoliv si zamaneme. Jeden den cestujeme prstem po mapě, vybereme si vysněnou destinaci a druhý den se v ní můžeme probudit. Svoboda.

Svoboda je to, co mě na cestování v dnešní době fascinuje a co mi dělá tak dobře. Svoboda je to, co mi přijde nejdůležitější, jak ve vztahu sama k sobě, tak ve vztahu s ostatními lidmi, i když to je občas těžké. Jenom svobodný člověk umí dopřát svobodu. A jen svobodní lidé můžou být opravdu šťastní.

A kde že je ten americký sen?

Věřím, že lidi, kteří přišli do USA hledat svou svobodu, svůj american dream našli. Já ne. Pro mě svoboda končí tam, kde se narušuje svoboda druhého.

Amerika je na jednu stranu symbolem demokracie a vysokého sebevědomí, na druhou stranu podvědomého strachu. Nikdy v životě jsem nevyslechla tolik příběhů od bezdomovců, válečných veteránů a matek v nouzi škemrajících o peníze.

Nečekala jsem, že více, než angličtinu bych upotřebila španělštinu (kdybych ji ovšem uměla), počínaje národnostím složení lidí a konče dvojjazyčnými nápisy v metru. Taky mi nikdo nikdy nenabízel několikrát denně drogy jako tam (ale asi bych se měla taky projít v noci po Václaváku 😀 )

Sny se mají plnit bez ohledu na to, jaké jsou a jak dopadnou.

Můj sen byl podívat se do NY a během pár měsíců a bez větších problémů jsem si jej splnila. Také jsem ale zjistila, že všude dobře, doma nejlíp. A když jsem si po týdnu na americkém kontinentu opět doma v Brně sedla do kuchyně a neslyšela NIC, úlevně jsem si oddechla „to tichoooo“.

Cestování je můj život, ať už po naší krásné zemi nebo v cizině, vždy je co objevovat a vždy se něco naučíte.

Jaké zážitky z NY se mi vepsaly do paměti?

Pohled z Brooklyn bridge na osvětlený Manhattan byla vážně pecka. Ohromil nás i při noční plavbě na Staten Island, kde jsme cestou viděli i osvětlenou Sochu Svobody, která má v noci také jinou šťávu, než ve dne. Pohled ze všech filmů nás nadchl natolik, že jsme i chvíli uvažovali nad tím, že bychom si zaplatili let vrtulníkem nad nočním New Yorkem. Nakonec nás odradila cena 😀

Fantom opery na Broadwayi

Už když jsme si kupovali letenky, věděli jsme, že na Broadway zajít prostě musíme. Fantom opery hrající se v the Majestic theater je nejdéle hrající představení na Broadwayi. Koupili jsme si lístky do druhé řady a užili si tu nádheru. Výpravu, efekty, zpěv, herecké ztvárnění… byla jsem u vytržení. Vážně vřele doporučuji, v životě jsem neviděla lepší představení a to jsem v divadlech pečená vařená. S otevřenou pusou jsem nasávala tu atmosféru a standing ovation bylo jenom vyústění toho, co jsem viděla.

Soudní přelíčení

Byli jsme na kukandu v jedné soudní budově a zeptali se, jestli tu je něco k vidění. Okamžitě nám prozradili, že tam akorát probíhá zajímavý mediální případ a můžeme se jít podívat. Šli jsme. Když pominu tu tragickou událost, na základě které se soud odehrával, tak jsem si přišla, jak v nějakém kriminálním seriálu. Dvě hodiny jsme zírali na vyslíchané, porotu, šumění přihlížejících, opravdu zajímavé.

Top of the rock

Být v NY a nejít se podívat někam „nahoru“? Nemyslitelné. Dle recenzí jsem zjistila, že mnohem lepší, než Empire State Building je zajít si do Rockefeller centre na Top of the rock, která není sice tak vysoko, jako Empire, ale je dost vysoko na to, abychom viděli vše potřebné a zároveň tomu nebyli tak vzdálení a také viděli na zmiňovaný Empire.

Cycling

Půjčit si kolo je mezi turisty velmi oblíbený koníček. Využívání stojanů s koly se trochu prodraží, takže jsme využili půjčovnu na kterou jsem objevila na http://www.destinationcoupons.com ještě slevu. Projeli jsme si Central Park a pobřeží řeky Hudson. Mile mě překvapilo, že i když je NY plný lidí, v Central Parku si každý najde skulinku pro svůj osobní prostor.

Public library

Čtu moc ráda a budova veřejné knihovny na mě působila neuvěřitelně uklidňujícím dojmem. Krásné stropy a výmalby, velké studovny, které známe z filmů, chvíli jsem tam seděla se zavřenýma očima a nasávala tu atmosféru, která mě dostala.

Mše v Harlemu

Pokud budete v NY i v neděli, doporučuji si zajít do Harlemu na pravou černošskou mši. Místní to mají jako sváteční událost a jsou neuvěřitelně oháklí. Pánové mají obleky a dámy šaty a vysoké podpatky, hodně v módě jsou i různé klobouky, opravdu pastva pro oči a když se k tomu přídá jejich temperament při zpívání gospelů, tak je to zážitek.

Time square

Vážně se mi ty svítící obrazovky moc líbily a i přes davy lidí jsem si našla místo ze kterého jsem měla pěkný výhled a vše mohla hezky pěkně vyblejsknout 😊

 

 

A jaké jsou vaše zkušenosti s NY? Je to vaše vysněná a milovaná destinace?

PS: v Americe je ovo/zele celkem drahé a jako správná Češka jsem si napakovala kufr jablky, což se do USA dovážet nesmí. Samozřejmě jsem to věděla. A samozřejmě jsem šla na kontrolu kufru a fakt to za těch ušetřených pár dolarů nestálo… Ale možná i stálo, alespoň zkušenost a příběh pro vnoučata 😊

PPS: pro další fotky a navštívené destinace začněte sledovat Klub třicátnic i na instagramu (klub_tricatnic)

Daniela Vaněčková
„Pomáhám ženám objevit to kouzlo, které se skrývá ve věku majícím trojku na začátku. Poznáváme společně éru plnou sebevědomí, elánu, tvůrčí energie, překonávání strachů a najití sama sebe. Jsem žena, která s příchodem třicítky roztáhla svá křídla a nasává plnými doušky krásy života.” Můj osobní příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou e-booku 5 důvodů, proč je překročení třicítky nejlepší fází v životě ženy. >> a zároveň e-booku Žárlivost: dobrý sluha, ale zlý pán? >> a také tištěné knihy Dvanáct měsíců před a po >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.